Historie

Historie Tělovýchovné jednoty PKZ Vidnava:

(je nerozlučně spojená s historií vidnavské kopané období 1948 – 2015)

Začátky:

Nejpopulárnější sport naší planety zapustil natrvalo ve Vidnavě kořeny v letech po druhé světové válce, ostatně tak tomu bylo i ve většině ostatních obcí našeho regionu. Při dosídlování pohraničí přišli i do Vidnavy lidé, kteří měli zkušenosti s fotbalem již v předválečném období a proto se rozhodli založit oddíl kopané ve svém novém bydlišti. Ze Žabovřesek přišel do Vidnavy také Rudolf Spusta, který oficiální sportovní klub založil ve Vidnavě v roce 1948. Mezi první hráče patřili M. Kostorek, A. Černý, M. Špiller, R. Palička, J. Kučera, Kryl, Hlaváč, Jar.Novosad,Jos. Marek, Suda, Šebek, bratři Vaňkové, Karel Malinovský a řada dalších.

První oficiální utkání odehrála Vidnava v Moravském Kočově, kde vyhrála nad domácím mužstvem 4:1. Zároveň začali vidnavští fotbalisté hrát nejnižší soutěž Jesenicka.

Po tříleté činnosti přichází do Vidnavy další lidé z vnitrozemí a omlazené mužstvo dosahuje velmi vysokých kvalit. Enormní zájem o kopanou vyvrcholil založením druhého družstva, které se rovněž přihlásilo do soutěže. Za Vidnavu startovali na počátku padesátých let vidnavští rodáci Otto Schöppel a Karel Kleineidam, dále hráli Bohuš Melichařík, Oldřich Šebesta, Otto Pacner, Ol. Příkazský, Ant.Hanáček, M.Špiler, Jos. Baloch, Bohuš Macháček, Jar. Novosad, Karel Ovesný, Miloš Mandík, Vojta Kovařík, Palička, Jan Kubala, Jos.Obolecký, Ant.Zdražil, Ol.Honek, Ol.Miška, Čestmír Ziober, bratři Frant. a Štefan Mrázové, Randus, Kučera, Ondrej Planka, Jiří Večeřa, Bohuš Králík, Vrubal, Vojtěch Šamánek, Josef Marek, Štefan Ondrušík,Viktor Komačka, a řada dalších.

Vidnava 1953
Jedna z prvních fotografií vidnavského mužstva ze začátku padesátých let.

V polovině padesátých let nese oddíl název Tatran DSO Vidnava a zároveň vzniká klub v nedaleké Velké Kraši, kam přechází řada vidnavských hráčů. Na nedostatek kvalitních fotbalistů si však Vidnava ani v dalším období nemůže stěžovat. Do obce přichází několik výborných hráčů řecké a makedonské národnosti.

Ve fotbale se kromě zakladatele Rudolfa Spusty angažovali další činovníci – J. Havránek, Dubovan, Planka, hrající ředitel Jungmann, Josef Marek a další. Lidé se z Vidnavy stěhovali a noví přicházeli, ale fotbal s různými potížemi fungoval dál.

Problémem prvních let vidnavské kopané byl nezájem o mládež. Na hřiště docházely děti, ale nikdo z vedení klubu se o ně nestaral. Velmi dobří dorostenci M. Salva, Š. Salva, Mačuda, Štěpán Švarcz a další kvůli nezájmu vidnavských činovníků přešli do dorosteneckého družstva Jiskry Velká Kraš. Ta velmi šikovně využila neschopnosti a neochoty Vidnavy vkládat čas a prostředky do výchovy nových talentů. To mělo v dalších letech za následek stagnaci vidnavské kopané. A fotbal ve Velké Kraši sbíral úspěchy.

V šedesátých letech pravidelně nastupovali ve vidnavském dresu hráči Jos.Koudela,Ant. Chlebaňa, Ondrej Salva, Mičos Spasopulos, Trane Laovský, E. Salva, Tureček,Jiří Jedlička, Štefan Švarcz, Alois Kovařík, Josef Tirala, Fidolidis, Jiří Večeřa, A. Marek a další. Za první pronikavější úspěch je považován postup do finále Poháru Nové svobody, v němž podlehla Vidnava Libině 0:1.

skenovat0039
60 léta: HŘ Jurčík Ondrej, Marek Antonín, Bula Ladislav, Dauovský German, Kovařík Karel. PŘ Papadopulos Nikolas. DŘ Konyarik Antonín, Jedlička Jiří, Kocúr Ignác, Chlebaňa Antonín, Laovský Risto

O něco později došlo k organizačním změnám v tělovýchově a oddíl se přejmenoval na MŠZ Vidnava. Garantem fotbalu je místní šamotárna a do funkce vedoucího oddílu je postaven místní nadšenec Oldřich Kašpárek. Ten nikdy nehrál aktivně, ale pod jeho vedením dochází především k rozvoji mládežnické kopané.

Vidnava jde nahoru

Na počátku sedmdesátých let se Vidnava výrazně zlepšila, i když někteří vynikající hráči ohlásili přestup do TJ Řetězárna Česká Ves. Řadu úspěchů sbírají žákovská družstva vedená A. Chlebaňou a Bartovičem. Hlavní tým mužů vedený velkým obětavcem Jiřím Jedličkou vyhrál v ročníku 1972/73 okresní soutěž. O tento úspěch se zasloužili Josef Greguš, Erik Cyrzyk, Josef Pišťák, Jan Kudlička, Petr Mačuda, Klimeš, Papadopulos, Milan Patkáň, Jarda Rejda, Oldřich Šebesta, Jiří Patkáň, Ladislav Grabarczyk, Josef Koudela, Frant.Štefanko, Antonín Filipčík, Michailidis Štefulis a další. Nováček okresního přeboru Šumperska měl z počátku problémy s disciplinou, dokonce v jednom utkání došlo k inzultaci rozhodčího a Vidnava musela své domácí zápasy za trest hrát v Uhelné. V nové sezoně doznal úspěšný kádr řady změn, mimo jiné přišel František Rašner, který dostal nabídku na pozici hrajícího trenéra. Zájem o fotbal v obci dokumentuje i skutečnost, že na tréninky mužstva chodilo až padesát diváků. Ale řada hráčů pracovala mimo Vidnavu, což se projevilo i na přípravě kádru. Přesto byla sezona 1974/75 velmi úspěšná a mužstvo skončilo na vynikajícím pátém místě. O rok později Vidnava obsadila dokonce třetí pozici a pomýšlela na postup. Z něj se nakonec radovaly nedaleké Mikulovice.

0ad709bdaa_76178997_o2
70. léta: HŘ Rašner, Stavinoha, Grabarčík, ?, Patkáň J., Štefulis, Filipčík, Pišťák, Marek, Kašpárek. DŘ Zdražil, Minks, Michailidis, Kudlička, Šebesta, Troják, Cyrzyk, Zdražil
Historický postup

Sezona 1976/77 přinesla historický úspěch v podobě vítězství v okresním přeboru postupu do I. B třídy. Mužstvo před sezonou posílili Antoním Škovránek, Petr Škrabal a krátkou chvíli zde působil Filip Nelkovský. Tvrdá příprava před soutěží přinesla své ovoce. O postup se bojovalo do posledních minut a největšími soupeři Vidnavy byly velmi kvalitní týmy z Jindřichova, Rapotína, Vikýřovic a Leštiny. V posledním utkání doma s Rapotínem stačilo Vidnavě remizovat. Napínavý zápas nakonec rozhodl superbrankou Erik Cyrzyk. Nadšení diváků, funkcionářů i hráčů neznalo mezí.

skenovat0017
1979: Milan Patkáň zřejmě střílí branku.

V sedmdesátých letech se ve Vidnavě několikrát objevili hráči slavných klubů. K přátelskému utkání přijali pozvání internacionálové Slavie Praha s legendárním gólmanem Pláničkou  a světovým kanonýrem Bicanem. Utkání v květnu 1975 sledovalo 1200 platících diváků. Později zde hráli také veteráni Slovanu Bratislava.

Bican ve Vidnavě
1975: Pišťák, Bican, Rašner

Přestože podmínky pro hráče a zázemí byly s ostatními týmy nesrovnatelně skromnější, patřila Vidnava v druhé polovině 70. let mezi nejlepší týmy regionu.

V dalších letech, kdy Vidnava působila v I.B třídě, doznalo mužstvo jen minimálních změn. Sezonu 1978/79 odehrál tým vedený F. Rašnerem v sestavě Jan Kudlička,Oldřich Šebesta, Miroslav Stavinoha, Jorgos Iliadis, Doruška, Maňura, Marek, Cyrzyk, J. Patkáň,, Škrabal, M. Patkáň, Orság. Troják, Hoza, Petřek, Filipčík, Minks. Vidnavské hřiště se pro řadu kvalitních soupeřů stávalo nedobytnou tvrzí a prohrál zde i suverén I.B třídy, B – mužstvo SMŽ Olomouc. Na jaře 1980 se Vidnava pokusila zaútočit na postup do I.A třídy, což se nepovedlo, kvůli několika smolným zápasům. Řada z nich byla podle mnohých ovlivněna, neboť postup Vidnavy tehdy nebyl v obecném zájmu fotbalového hnutí. Po neúspěšném boji o prvenství ztratili starší hráči motivaci a v dalších sezonách docházelo k postupné obměně kádru. Vidnava mohla mužstvo doplňovat z vlastních řad, neboť měla kvalitní dorost, který v roce 1980 vyhrál okresní soutěž a žáci skončili třetí hned za Jeseníkem a Javorníkem.

Závěr sezony 1981/82 vedl trenér Petr Škrabal, který se pokusil omladit mužstvo, ale nezkušenost hráčů se projevila na výsledcích. Celkově nevydařená sezona znamenala sestup z 1.B třídy. V dalších letech se Vidnava pohybovala v horních patrech okresního přeboru až do roku 1989.

diváci Vidnava
Hodně diváků jezdívalo i na zápasy ven.
90 LÉTA – návrat na ztracené pozice

V devadesátých letech minulého století bylo mužstvo Vidnavy stabilním účastníkem župní I.B třídy, kde bojovalo se střídavými úspěchy. Rostoucí míra nezaměstnanosti v této lokalitě však vyhnala řadu výborných hráčů za prací do jiných regionů. Je potěšitelné, že někteří z kvalitních odchovanců se na sklonku aktivní kariéry vrátili do Vidnavy a dnes patří k oporám mužstva (D. Rašner a další). Stále však řada velmi dobrých fotbalistů zůstává ve vyšších soutěžích a v klubech s pevnějším zázemím, ať už se jedná o Onciula, Šebestu, Galíka, bratry Harazimovy, Cyrzyka a další. Kamil Šebesta dokonce úspěšně bojoval na vrcholové scéně. Má na svém kontě ligové starty za Baník Ostrava (1. liga), FC Zlín (2. liga, kde dokonce nasázel v jednom utkání 4 góly) a Prostějov (2.liga)… jeho nadějnou kariéru zastavily až velké zdravotní problémy. Musel se spokojit jen se zápasy v nižších soutěžích a nakonec se vrátil i na vidnavské trávníky. Zajímavostí je, že si zahrál všechny soutěže v ČR.

banik-slavia
Šebesta(14) právě nastupuje do prvoligového utkání Baník Ostrava – Slavia Praha

Kritickou sezonou pro vidnavský fotbal byl ročník 1997/98. Během utkání Vidnava – Česká Ves došlo ze strany domácích hráčů k údajné inzultaci asistenta rozhodčího, což mělo za následek tvrdé tresty. Mužstvu bylo mimo jiné odečteno po skončení soutěže devět bodů, což znamenalo sestup do okresního přeboru.V té době se začalo obměňovat vedení mužstva,v jeho čele stanul Jaroslav Heckel. Po dvou sezonách se Vidnava budující nový kádr vrátila na krajskou úroveň a v současnosti bojuje v I.B třídě bez hrozby sestupu.

Zatím největšího úspěchu vidnavského fotbalu dosáhlo mužstvo mužů v sezóně 2003/04: vyhrálo okresní pohár, když vyřadilo i Jeseník, hrající krajský přebor. Poté mužstvo vyhrálo i Olomoucký krajský pohár, když ve finále porazilo Slatinice. Jako vítěz krajského poháru postoupili muži do předkola poháru ČMFS, kde vyhráli nad divizním mužstvem Mikulovic: PKZ Vidnava – FK Mikulovice 1:1(7:6 pen.) – 60. Machů Mir.(pen.) –  53. Klement(pen.) Naši fotbalisté postoupili do prvního kola poháru ČMFS. Tam jsme už však nestačily na divizní Albrechtice, i když jsme začali dobře a ujali se vedení, tak druhý poločas byl nad naše síly: PKZ Vidnava – M. Albrechtice 1:6(1:2) – 2. Gažák Jan.

Vidnava trénink
Ve Vidnavě se trénovalo za každého počasí…Šebesta, Boháč, Machů, Kačora, Písek, Strapek, Cyrzyk, Salva, Škodík, Rašner, Zdražil, Patkáň

Další ročníky vidnavského týmu mužů v číslech:

 • 2004/05  1.B třída – 9. místo
 • 25.3.2005 za celoživotní zásluhy o rozvoj fotbalu ocenil ČMFS člena naší TJ Vidnava pana Josefa Harenčáka medailí JUDr. Václava Jíry, která mu byla předána v Praze.
 • 2005/06  1.B třída – 5. místo
 • 2006/07  1.B třída – 2. místo: 57. bodů (17-6-3) 74:30  A POSTUP DO 1.A třídy sk.A ol. kraje
 • 2007/08  1.A třída – 8. místo. Založení TJ Vidnava B – okresní přebor (10. místo)
 • 2007/08  MOL CUP: další velký výsledek se zrodil v poháru ČMFS. V předkole  jsme vyřadili divizní Albrechtice, kdy jsme dokázali otočit nepříznivý poločasový stav 1:2: PKZ Vidnava – FK M. Albrechtice 3:2(1:2)  27. Sedlák R., 47. Šebesta K., 81. Šebesta K. V 1. kole jsme již podlehli diviznímu Rýmařovu, kde jsme měli navrch, ale školácké chyby a neproměněné šance nás stáli historický postup do druhého kola: PKZ Vidnava – TJ Rýmařov 2:4(1:3) – 17. Písek M., 49. Sedlák R.. Na každý zápas přišlo přes 600 diváku a byl to svátek pro místní fotbal.
 • 2008/09  1.A třída – 10. místo. TJ Vidnava B – okresní přebor(10. místo)
 • 2009/10  1.A třída – 14. místo a SESTUP ( ve vyšší soutěži jsme vydrželi tři ročníky, kdy na zápasy jezdilo čím dál méně kluků a výsledky nebyly dobré, ale paradoxem je, že do Nových Sadů jsme přijeli sice v 11, ale bez gólmana, do brány se musel postavit J. Bakeš i přesto jsme soupeře deklasovali 1:8, kdy Šebesta Kamil vsítil 7 gólů a jeden přidal Patkáň Milan, který ještě neproměnil penaltu! TJ Vidnava B – okresní přebor (9. místo)
 • 2010/11  1.B třída – 10. místo
 • 2011/12  1.B třída – 11. místo
 • 2012/13  1.B třída – 1. místo:  57. bodů (19/0/7) 86:47, ale NEPOSTUPUJEME po dohodě mezi hráči a vedením, setrváváme v 1.B třídě. Zajímavostí bylo derby v polovině sezóny mezi první Vidnavou a druhou Žulovou, kde si Vidnava s chutí zastřílela a s přehledem vyhrála 9:0.
 • 22.6.2013 k nám na oslavy (65 let) přijeli internacionálové Baníku Ostrava a zahráli si proti místním mužům. Hráči Baníku: Samec, Vrťo, Papadopulos, Zajaroš, Duhan, Knoflíček, Látal, Bystroň, Šebesta K. (který si zahrál , jak za Baník, tak za Vidnavu) a další. Bývalí hráči Vidnavy sehráli předzápas s druholigovým týmem žen z Lokomotivy Brno. Své si odehráli benjamínci i žáci Vidnavy.
 • 2013/14  1.B třída – 12. místo
 • 2014/15  1.B třída –   2. místo
 • 2015/16  1.B třída – 11. místo
 • 2016/17  1.B třída – 6. místo

V tomto období nastupovali stabilně za TJ Vidnavu např. tito hráči: Jiří Zdražil, Michal Písek, Kamil Šebesta, Roman Šebesta, Jaroslav Bakeš, Robin Škodík, Roman Škrabal, Ivo Onciul, Miroslav Machů, Martin Machů, Petr Bašný, Petr Čuj, Marek Červík, Aleš Harazim, Petr Novosad, Marcel Cyrzyk, Radim Sedlák, Kamil Patkáň, Milan Patkáň, Zdeněk Zetocha, Vojta Zdražil, Olda Stolár, Dalibor Janček, Matěj Pessel, Vlastik Boháč, Lojza Heger, Ota Bednařík a další.

A ostatní: Jaroslav Zdražil (předseda), Jiří Čecháček (sekretář), Zdražil Zdenek (vedoucí), Hutník Josef (trenér), Dušan Rašner (trenér), Milan Patkáň (trenér) a další…

vidnava-2012
Patkáň Milan, Písek Michal, Pessel Matěj, Kois Jiří, Onciul Ivo, Paleček Josef, Čuj Petr, Bednařík Ondřej, Zdražil Jiří, Patkáň Kamil, Zdražil Vojta, Šebesta Kamil, Sedlák Radim…dolní řada: Červík Marek, Harazim Aleš, Bakeš Jaroslav, Barabáš Petr, Stolár Olda, Bašný Petr (leží)

MLÁDEŽ

Základem budoucnosti vidnavské kopané je kvalitní mládež. Z líhně zdejších talentů vyšlo několik dobrých hráčů, kteří se stali oporami mládežnických ligových týmů v Jeseníku. Např: Jiří Písek, Kamil Šebesta, Ivo Onciul, Vojta Zdražil, Vojta Bašný, Tobiáš Marek. A také v dorostu Sigmy Olomouc: Kamil Šebesta, Vojta Bašný, Radek Juřátek.

I přesto, že nejlepší žáci odcházeli na hostování do Jeseníku, dokázalo mužstvo žáků pod vedením Milana Patkáně postoupit z okresního přeboru. V roce 1998 dosáhlo toto mužstvo největšího mládežníckého úspěchu, když vyhrálo I.třídu Olomouckého kraje a postoupilo na jeden rok do krajského přeboru. Stejný úspěch se žákům povedl ještě jednou v roce 2003 pod vedením trenéra Jiřího Čecháčka.V roce 2005 mužstvo žáků vede okresní přebor.

žáci Vidnava
žáci Vidnava

V současné době (2016) se pod trenérském vedením Martina Zdražila a Marka Červíka statečně drží fotbal na úrovni přípravek již 4. rokem, kde vychovávají budoucí fotbalisty i fotbalistky. Výsledky napovídají, že svou práci dělají dobře. Naši žáci, pod vedením Stanislava Marka a Čmelou se prezentují, také již delší dobu v dobrém světle, důkazem je odchod do vyšších soutěží Marušky Šlampové nebo Tobiáše Marka.

Články se budou postupně doplňovat informacemi, které se postupně shromažďují. Případné nesrovnalosti v článcích prosím sdělte na tj.vidnava@seznam.cz.

Některé články převzaty od pana Karla Pechance, za to děkujeme.